top of page

Hakkımızda

 

Olay, durum, duygu, düşünce ve hayallerin; ve gerçeğin, gerçeğe yakın ya da uzak olanın, gerçek ötesinin ya da gerçek dışının dil vasıtasıyla estetik bir şekilde ifade edilmesi ‘edebiyat’ın en geniş tanımını oluşturuyor. Bu tanımın ötesinde yazın yani yazılı edebiyat; hayat ve hayatla ilişkili her şeye dairdir. Hiçbir şey edebiyattan kaçamaz.

 

Legadema Kitap, edebiyattan kaçamayanların adresi olma hedefiyle 2020 yılında “Sadece edebiyat” mottosuyla kitap dünyasına katılmıştır. Yayın listesinde hayatın birbirine benzediği kadar birbirine hiç de benzemeyen değişik zaman, mekân, boyut ve kültürlerinde kitaplaşan edebî romanlar yer alacaktır.

 

“Legadema” 2006 yılında Derek ve Beverly Joubert tarafından çekilen bir National Geographic belgeseli olan Leoparın Gözleri’ne konu olan leoparın adıdır. Bu belgeselde sekiz günlükten dört yaşına kadar hayatı konu edinen Legadema avladığı babunun yavrusunu fark edince yavruyu korumaya alır. Legadema’nın bu merhameti ve vicdanı yirmi birinci yüzyılda insanın kendine ve doğaya karşı merhametsizliğinin karşısında bir sembol olmuştur.

 

Legadema Kitap’ın mottosu ‘Sadece edebiyat’tır.

bottom of page