top of page
kizilcesaretnisani.png

Kızıl Cesaret Nişanı

Çeviren:

Editörler: Murat Demir

Tür: Çağdaş Roman

Cilt Bilgisi: Karton Kapak

Kağıt Bilgisi: 60 gr Enso Creamy

Basım Bilgisi: 1. Baskı

Sayfa Sayısı: 256

Kitap Boyutları: 13,5 x 19,5

ISBN No: 978-625-44300-1-5

Etiket Fiyatı: 100 TL

Çıkış Tarihi: Ağustos 2021

Savaş denilen bu insan icadı çokça yazın konusu olmuştur. Ancak savaş silahlarını taşıyan ya da savaş naralarını atan insanın kendisinin gerçekçi bir anlatımına sık rastlanmaz. Sanki insan savaş meydanında onu yakıp kavuran duygularından sıyrılıp gri bir gölge, donuk bir manzara ya da tahta bir kukla gibi kondurulmuş gibidir. Amerikan İç Savaşı’na katılan bir genci konu edinen Kızıl Cesaret Nişanı ise bu gölgeye bir akıl, bu manzaraya bir yürek ve bu kuklaya bir can verir. Böylelikle biz uydurulan bir savaş gerçeğini, uydurulan bir benlikten değil de insanın gerçek benliğinden görürüz.

Kızıl Cesaret Nişanı’ndan bir parça:

İçinde hafif bir panik hissi vardı. Hayalinde savaşı canlandırdığında gözünün önüne dehşet verici ihtimaller de geliyordu. Geleceğin giderek yaklaşan zalimliklerine dikkat kesiliyor, bütün bunların ortasında kaya gibi sağlam durduğunu hayal etmekteyse başarısız oluyordu. Kılıcını kırmak pahasına kazandığı zaferlere dair hayallerini hatırladı ancak eli kulağında bekleyen çarpışmanın gölgesindeyken bütün bunların imkânsız hayaller olduğunu düşünecek gibi oluyordu

Övgüler

“Edebiyatımızın en güzel eserlerinden biri.”  Ernest Hemingway

Kitabın Kapağında Kullanılan Resim Hakkında

At_the_Front_by_George_Cochran_Lambdin,_1866.jpeg

Cephede resminin ressamı George Cochran Lambdin 1830 yılında Pennsylvania’da doğmuştur. Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde eğitim gören Lambdin İç Savaş sırasında Sağlık Komisyonu’yla birlikte çalışmış, askerlere bandaj ve ilaç dağıtımında görev almıştır. Daha sonra buradaki askerlerin hâllerini resmetmiştir. Orta yaşlarının başlarında Philadephia’nın Germantown bölgesine yerleşmiş, burada özellikle çiçek resimleri üzerinde çalışmıştır. 1868 yılında Ulusal Tasarım Akademisi’ne seçilmiş ve Pennsylvania Güzel Sanatlar Akademisi’nde akademisyen olarak yer almıştır. 1896 yılında Germantown’da vefat etmiştir.

1866 tarihli Cephede çalışması İç Savaş’ı resmetmektedir. Cephede çalışması memleketinden ayrılıp cepheye geçen genç bir askerin durumunu yansıtır ve aynı askerle ilgili üç resim daha vardır. Cephede resminin arkasında “Rapidan’da (1864-1865) yapılan çalışmalardan” yazılıdır. 1864’ün Mart ayında Başkan Lincoln, General Ulysses S. Grant’ı tüm Birlik askerlerinin kumandanı olarak atamıştır. 4 Mayıs 1864’ün erken saatlerinde yüz binden fazla askeri Virginia’dan doğuya, Rapidan’a sürmüştür. Rapidan’ın diğer yakasındaki General Robert E. Lee’nin Konfederasyon ordusuna saldırıya geçeceklerdir. Ertesi gün 5 Mayıs’ta Wilderness Muharebesi başlamış ve 7 Mayıs sabahına kadar sürmüştür. Bu muharebede Birlik ordusu 15000, Kondeferasyon ordusu ise 11400 kayıp vermiştir.

bottom of page